Home / اخبار / معرفی موزه عروسک استان حراسان جنوبی

معرفی موزه عروسک استان حراسان جنوبی

پروژه بین المللی ترسیب کربن با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، موزه عروسک های ملل و  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، موزه عروسک خراسان جنوبی را با هدف آشنایی مردم به ویژه نسل جوان با عروسک ها و فرهنگ ایران و خراسان جنوبی تاسیس نموده است. این موزه که در پی ثبت عروسکهای احیا شده منطقه اجرایی پروژه (به شماره ۱۰۶۳ در فهرست ملی میراث معنوی ناملموس کشور) راه اندازی و افتتاح گردید حاصل تلاش زنان منطقه اجرایی پروژه ترسیب کربن است که بازتاب فرهنگ، هنر، ادبیات، طبیعت و زندگی مردمان خراسان جنوبی و کشور می باشد و عواید حاصل از آن صرف تامین هزینه معیشت، آموزش و … برای خانوارها، زنان و کودکان روستایی می گردد.

مجموعه عروسک ها در ابتدا در قالب نمایشگاه عروسک، فرهنگ و هنر در محل باغ جهانی اکبریه در معرض دید عموم قرار داشت و از سال ۹۷ در پی دریافت مجوز موزه برای این مجموعه به مکان جدید در محل بافت قدیمی شهرستان بیرجند خانه فروتنی( مطهری ۸ طالقانی ۱۳)انتقال یافت.

بخش های موزه

این موزه دارای بخش هایی شامل مجموعه عروسک های مردم شناسی ساخته بانوان تاجمیر، مجموعه عروسک های قومی مردم ساخت خراسان جنوبی، مجموعه عروسک های  مردم ساخت نواحی مختلف ایران، مجموعه عروسک های مشاهیر گذشته و امروز خراسان، مجموعه عروسک های چوبی اقوام ایرانی ، مجموعه عروسک ها و سازه هایی بر اساس نقوش انسانی و جانوری  قالیچه های تصویری، مجموعه عروسک های گیاهان دارویی و معطر ایران، مجموعه چیدمان عروسک های کاغذی بوده و همچنین در بخشی از فضای موزه، کاری از کودکان و نوجوانان تاجمیر به نمایش گذاشته شده است.

 عروسک‌های قومی اقوام خراسان جنوبی

در این بخش عروسک‌های معرف پوشش و آداب ‌و رسوم شهرها و روستاهای خراسان جنوبی وجود دارد. این عروسک ها از روستاهای شهرستان سرایان، پردان زیرکوه، تاجمیر، گزدز، همت آباد، حجت آباد،کسراب و ماخونیک سربیشه، چنشت مود، و زرین چاه جمع آوری و در این موزه به نمایش درآمده است.

مراسم و آداب‌ورسوم تاجمیر(شهر عروسک ها)

در این بخش از موزه آداب و رسوم روستای تاجمیر که اولین روستای احیا کننده عروسک های محلی در استان بوده اند نمایش داده می شود. در این بخش آداب و رسوم مختلفی از جمله  بازی محلی خوسین، مراسم باران خواهی، حنا بندان، کوچ، عروسی، مراسم ریش تراشک، تدفین، طب سنتی و … با عروسک های مختلف دست ساز زنان روستا به همراه پوشش محلی آنان نمایش داده شده است.

 مجموعه عروسک‌های اقوام ایران

در این بخش عروسک های دست ساز از اقوام مختلف ایران از جمله قوم بختیاری، رامیان گلستان، سیستان، بلوچستان، اسفراین، میناب، قشم ، هرمزگان، گیلان و … وجود دارد که بیانگر پوشش و فرهنگ این مرز و بوم می باشد.همچنین در این بخش از موزه عروسک‌های گیاهان دارویی که کودکان را با فرهنگ دارویی و غذایی کشورمان آشنا میکند و در بدن هر عروسک یک گیاه دارویی خاص است به نمایش گذاشته شده است.

عروسک مجسمه و کتاب مجسمه

در این بخش از موزه عروسک، عروسک مجسمه مشاهیر خراسان بزرگ با الهام از زندگی شخصی اشخاص شامل ابن حسام خوسفی، پرفسور گنجی، مهدی اخوان ثالث، عطار نیشابوری، بانو گوهرشاد، ابوعلی سینا، استاد شجریان، خانم سیما بینا، استاد پورعطایی و استاد ابوالقاسم فردوسی و استاد کمال الدین بهزاد به نمایش درآمده است.

همچنین کتاب مجسمه(BOOK ART) نمونه ای از هنر کتاب و هنری معاصر و پست مدرن

با الهام از عروسک‌های کاغذی نقوش نگارگری های کمال الدین بهزاد و چاپ سنگی سیاوش در آتش و … در این بخش در معرض دید عموم قراردارد.

 نقوش فرش و عروسک‌های چوبی اقوام

با توجه به غنای پیشینه فرش در استان در این بخش المان های چوبی با الهام از نقوق فرش استان با هدف معرفی نقوش فرش های خراسان بزرگ به صورت برجسته نمایش داده شده است.

فروشگاه عرضه محصول

در کنار بازدید از موزه عروسک های محلی مکانی جهت خرید علاقمندان در نظر گرفته شده است تا بتوانند همزمان با تماشای عروسک های بومی امکان خرید محصولات را نیز داشته باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *